16 października 2020 16:16 | Aktualności
Ubiegły rok szkolny udowodnił każdemu z nas jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem; dobitnie pokazał, że szkoła to nie tylko miejsce – to przede wszystkim ludzie i atmosfera, którą stwarzają. Z nieukrywaną radością i wielką nadzieją rozpoczynaliśmy naukę we wrześniu. Dla wielu z nas był to powrót do znanej przestrzeni, do osób lubianych i szanowanych.
Z pewnością był to wyjątkowy i niepowtarzalny czas dla uczniów klas pierwszych, którzy zaczęli zapisywać nowy rozdział swojej edukacji. Kierując się wyżej zarysowaną sytuacją, a przede wszystkim chęcią upamiętnienia tych chwil, 6 października został zorganizowany I Integracyjny Turniej Klas Pierwszych, którego pomysłodawczyniami i koordynatorkami były pani Erwina Dybisz i pani Aleksandra Jakubik.
Główny cel wydarzenia to stworzenie przyjaznej atmosfery i poczucia, że pierwszoklasiści mogą liczyć na wszechstronną pomoc i wsparcie. Ważnym aspektem było również zaprezentowanie potencjału i talentów przyszłych weterynarzy, kucharzy i mechanizatorów, dlatego turniej został podzielony na kilka etapów.
Częścią rozpoczynającą wydarzenie był montaż słowny ze szczególnym uwzględnieniem rymowanek i niespodzianek. Pan Bogusław Kowalcze dokonał uroczystego przecięcia wstęgi, by w symboliczny sposób zainaugurować wydarzenie. Organizatorki spotkania wraz z konferansjerami: Wojciechem Dziadosem, Michałem Nalepą i Bartoszem Wróblem przypomnieli o radości przebywania w społeczności szkolnej, podzieli się refleksjami z czasów zdalnego nauczania, a przede wszystkim przekazali kilka rad zarówno dla wychowawczyń klas pierwszych, jak i ich podopiecznych. W tym miejscu warto wspomnieć o szczególnie ważnych bohaterkach tamtego dnia – mianowicie paniach wychowawczyniach: Marzenie Mazur i Marii Lipiec. Mając przekonanie o tym, że takie spotkanie jest idealną okazją do podziwiania zmagań podopiecznych i wyciągania wniosków o ich predyspozycjach, dla pań zostało przygotowane specjalne miejsce – kanapa. Ponadto uczniowie klasy II TMB przygotowali dla Pań prezenty – lornetkę i różowe okulary. Gadżety te miały konkretne przeznaczenia – miały pomóc w trudach związanych z pracą, bo ja zostało powiedziane: „wychowawca to jednocześnie Szerlok Holms i wybawca. W toku swojej pracy obserwuje, notuje i ostatecznie przebacza – taka to praca”.
Uczniowie klas pierwszych wykazali się również ciekawą inicjatywą – przygotowali symboliczne upominki związane z kierunkami kształcenia. Pani Maria Lipiec otrzymała melisę i pluszowego jednorożca. Justyna Suchojad i Kacper Banok w następujący sposób uzasadnili swój wybór:
„Za nami miesiąc nauki i wiemy, że mamy smykałkę do gotowania, ale również do rozrabiania, dlatego przyda się melisa. Mamy nadzieję, że Pani Lipiec ją przyjmie i w razie konieczności zażyje łyka, bo zdarza się, że uczeń na lekcji za bardzo bryka. Gdyby to nie pomagało, przyda się ktoś, kogo gdy Pani pogłaska – z pewnością przejdzie Pani złość. Jednorożca darujemy, bo wiemy, że my jak on – słodkie oczka mamy, mimo, że czasem rozrabiamy”
Pani Marzena Mazur otrzymała samochód policyjny, którego wybór został umotywowany przez Dominika Skurskiego w sposób następujący:
„Z racji, że w naszej klasie są sami panowie, oprócz opanowania przydadzą się umiejętności kierowania. Z tego powodu wóz policyjny darujemy i mamy nadzieję, że do ostatniej klasy jakoś dojedziemy.”
Wyjątkowym punktem spotkania, było zabranie głosu przez Pana Dyrektora Piotra Mazura, przebywającego w Grecji wraz z grupą młodzieży, która odbywała praktyki. Dzięki wykorzystaniu platformy Teams, nawiązane zostało połączenia i przekazane pozdrowienia. Element ten miał na celu ukazanie tego, że sytuacja związana z pandemią miała również swoje dobre strony - poszerzyła zakres umiejętności związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i na stałe zostały one włączone w codzienność.
Słowo „turniej” kojarzy się przede wszystkim ze zmaganiami sportowymi, dlatego kolejnym punktem spotkania były rywalizacje. Pierwszoklasiści konkurowali z przedstawicielami starych klas w następujących kategoriach: sztafecie, przeciąganiu liny, skokach w worku połączonych ze wspólnym chodzeniem na drewnianej narcie. Zarówno w uczestnikach jak i widzach odezwał się duch walki i kibicowania. By pokazać wsparcie, przez uczniów klas pierwszych zostały wykonane transparenty zagrzewające do boju:
Piękna pogoda przyczyniała się do radosnej atmosfery. O zdrową regenerację sił zadbali uczniowie kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy przygotowali lody i wegańskie kulki. W obliczu sportowych wyzwań takie przysmaki wyjątkowo cieszyły podniebienie. Uzupełnieniem tej części były zmagania matematyczno-logiczne przygotowane przez Panią Marzenę Mazur, które odbyły się kolejnego dnia. W obydwu konkurencjach zwycięstwo odniosła klasa I TW.
Podsumowaniem turnieju było głosowanie na zdjęcia konkursowe, które zostały wykonane w trzech kategoriach:
Zapraszamy do galerii – tutaj link
Z racji tego, że ilość zgłoszeń przerosła oczekiwania organizatorów, z nadesłanych zdjęć została przygotowana stacjonarna wystawa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. By uwiecznić wspólne chwile, przygotowane zostało miejsce do wykonania pamiątkowych fotografii – fotościanka.
Turniej niewątpliwie przyczynił się do integracji, ale również pokazał jak ważna jest współpraca, za którą składamy serdeczne podziękowania:
Pani Marzenie Mazur za przygotowanie zadań logiczno-matematycznych.
Pani Marii Lipiec za koordynowaniem przygotowaniami związanymi z poczęstunkiem serwowanym w czasie turnieju.
Panu Michałowi Lalewiczowi za wyłonienie reprezentantów poszczególnych klas, przygotowanie miejsca zmagań sportowych i sędziowanie w trakcie rywalizacji.
Nikodemowi Bąkowi za profesjonalne przygotowanie dwóch filmów upamiętniających wydarzenie.
Jakubowi Grzesiukowi, Tomaszowi Królowi i Filipowi Grosickiemu za przygotowanie i obsługę sprzętu nagłaśniającego.
Uczniom klasy 2TMB za pomoc w przygotowaniu wydarzenia, a w sposób szczególny:
Nauczycielom przedmiotów zawodowych (szczególnie Pani Paulinie Glibowskiej i Pani Justynie Sojce) za mobilizowanie uczniów do udziału w konkursie fotograficznym.
Wszystkim tym, którzy wspierali działania – dziękujemy.
Czytelnikom tego tekstu za cierpliwość i wyrozumiałość dla szczegółowego ujęcia należy się nagroda - streszczenie filmowe.
Tekst: Erwina Dybisz