Aktualności

06 czerwca 2017 12:35 | Aktualności

Nagrania do programu „Rolnik Szuka Szkoły” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym


W dniach 2 i 5 czerwca 2017r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym ekipa telewizyjna nagrywała materiał do programu „Rolnik szuka szkoły” promującego szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po szkole oprowadzał Jakub Wojdan – uczeń  klasy I Technikum kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Wszyscy chętnie uczestniczyli w tym niecodziennym dla nas spotkaniu. Można było zobaczyć jak z małych ziarenek rzepaku podczas zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole uzyskuje się olej, który można wykorzystać w celach spożywczych lub przetworzyć na biopaliwo. Ponadto mechanizatorzy pokazali jak prawidłowo przygotowywać ziarno do siewu, naukę jazdy kombajnem i samochodem osobowym. Do kształcenia rolniczego szkoła dysponuje 13 ha gruntów rolnych, zatem   ciągniki rolnicze pokazaliśmy podczas pracy polu.

Na terenie naszej szkoły znajduje się Edukacyjne  Centrum Murarki, zajrzeliśmy więc z kamerą na wykład prowadzony przez dr Dariusz Tepera  z Instytutu Ogrodnictwa  w Skierniewicach, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach dotyczący roli zapylaczy w środowisku rolniczym.

W nowoczesnej pracowni obsługi konsumenta urządzonej na wzór lokalu gastronomicznego uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali wspaniałe drinki oraz pokaz carvingu. Nie zabrakło również pięknego układu synchronicznego obsługi konsumenta.

Najsmaczniejszym punktem tego dnia była oczywiście wizyta w pracowni technologii gastronomicznej. Wszystkich kusił pachnący kurczak przygotowany w nowoczesnym piecu konwekcyjno-parowym z kluseczkami i warzywami. Trudno było oprzeć się pięknie udekorowanym,  świeżo robionym lodom i kuleczkom „Raffaello”.

Uczniowie mieli możliwość pokazania również swoich umiejętności sportowych. Był trening piłki ręcznej, ćwiczenia na siłowni i sali fitness. Nie zabrakło również chętnych do atrakcyjnej formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jaką daje zewnętrzna siłownia z zestawem bezpiecznych i skłaniających do aktywnego trybu życia urządzeń.

Kamera odwiedziła również bibliotekę , która pełni funkcję szkolnego centrum multimedialnego. Uczniowie mają tu również możliwość wypożyczenia lektur, podręczników do przedmiotów zawodowych i literatury fachowej.

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach edukacyjnych, dzięki którym uczniowie mają możliwość udziału w bezpłatnych wyjazdach zagranicznych m.in. do Francji, Grecji czy Hiszpanii, dlatego uczniowie chętnie uczą się języków obcych, co mogliśmy zobaczyć w profesjonalnie urządzonej pracowni j. francuskiego.

Nie zabrakło również występu naszej muzycznie utalentowanej młodzieży po którym   uczniowie wraz z dyrektorem odjechali busem szkolnym, z którego  mogą korzystać podczas wyjazdów i wycieczek dydaktycznych

Na zakończenie przeprowadzono wywiad z dyrektorem, uczniem oraz absolwentką. Co powiedzieli? Przekonamy się już niebawem, ponieważ program będzie  emitowany  przez  TVP 3 w dniu 11 czerwca  o godz. 14:10 /niedziela/ oraz 12 czerwca o godz. 6:20 /poniedziałek/.

Zapraszamy do oglądania.

Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi za cierpliwość i zaangażowanie  w realizację nagrania.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: J. Godzwon

Przeczytano: 1402 razy. Wydrukuj|Do góry

Stopka